چوب پلاست چیست و انواع کاربرد آن

taj
instagramaparat
۱۴۰۰/۱۲/۲۳ دوشنبه
(26)
(0)

چوب پلاست چیست و انواع کاربرد آن

چوب پلاست چیست و انواع کاربرد آن

انواع کاربرد چوب پلاست را در مقاله امروز بررسی می‌کنیم. چوب پلاستیک یا چوب پلاست به‌وسیله ترموپلاستیک یا فیبر چوب تهیه می‌شود. کلمه اختصاری چوب پلاست wpc است که از عبارت Wood Plastic Composite برگرفته شده است. این محصول استفاده خاصی دارد و نمی‌توان آن را همه‌جا به کار برد.

از آن جا که در ساخت این ابزار از مواد پسماند و قابل بازیافت، مانند انواع پلاستیک‌ها یا چوب‌های دورریز استفاده می‌کنند، محصولی دوستدار محیط‌زیست به شمار می‌رود. در پروسه ساخت محصول نیز پلاستیک یا سایر پسماندها باقی نمی‌مانند تا محیط را آلوده سازند. شاید برای شما جالب باشد که کربن‌دی‌اکسیدی تولید شده در پروسه ساخت این محصول، با استفاده از فیلتراسیون از بین می‌رود.

تولید چوب پلاست

با به‌کارگیری مواد افزودنی، همچنین ترموپلاستیک‌ها چوب پلاست تولید می‌کنند. بخش چوبی چوب پلاست شامل فیبر یا خاک‌اره باقی‌مانده از تولید سایر لوازم است. در ترموپلاستیک‌ها از پلی‌اتیلن‌ها، مواد بازیافتی و پلی‌وینیل کلریدها استفاده می‌کنند. البته در اغلب چوب پلاست‌ها از ماده پلی‌اتیلن استفاده می‌کنند. مواد افزودنی این ماده نیز شامل فوم کننده‌ها، جفت کننده، روان‌کننده و رنگ‌دهنده‌ها می‌شوند. هر چه متریال استفاده شده مرغوب‌تر باشد، کیفیت چوب پلاست نیز تا حد زیادی افزایش می‌یابد. انواع کاربرد چوب پلاست را در بخش‌های بعد بررسی می‌کنیم.

چوب پلاست چه کاربردهایی دارد؟

این محصول علاوه بر این که ضرری برای محیط‌زیست ندارد، قیمت بسیار مناسبی نیز دارد. تنوع رنگی بالای چوب پلاست سبب می‌شود، سلیقه‌های مختلف را راضی نگه دارد. برخی از کاربردهای چوب پلاست را در این بخش با هم بررسی می‌کنیم:

 • در فضاهای باز مانند رستوران‌ها، تراس یا به‌عنوان کف‌پوش در دورتادور استخر به کار گرفته می‌شود
 • برای تهیه پارتیشن از آن استفاده می‌کنند
 • در نمای بیرونی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد
 • در سازه‌های گوناگونی مثل آلاچیق، رواق، نیمکت و... به کار می‌رود
 • دیوار کاذب یا سقف نیز از دیگر موارد استفاده از این محصول است

مقاومت در برابر آتش‌سوزی

باید اشاره کنم که این محصولات به‌تنهایی نمی‌توانند، ضدحریق باشند. اما در انواع باکیفیت آن‌ها، این خاصیت وجود دارد و هنگام آتش‌سوزی سبب شعله‌ورتر شدن آتش نمی‌شود. البته در قسمت بسیار زیادی از این ماده پلاستیک به‌کاررفته است. به همین دلیل در هنگام آتش‌سوزی چوب پلاست میل زیادی به آتش دارد. بااین‌حال مواد افزودنی که در تهیه این ماده به کار می‌رود، به میزان زیادی میل محصول را کاهش می‌دهند.

چوب پلاست چه فوایدی دارد؟

قطعاً تا به اینجای مقاله با انواع کاربرد چوب پلاست و کیفیت بسیار خوب محصول، همچنین مزایای گوناگون آن تا حدودی آشنا شده‌اید. در این بخش، به سایر فواید محصول می‌پردازیم.

 • چوب پلاست در برابر ضربه پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد
 • در شرایط آب‌وهوایی گوناگون قابل‌استفاده است
 • تنوع بسیار بالایی در طرح و رنگ دارد
 • آسیبی به محیط‌زیست وارد نمی‌کند
 • تمیز نمودن چوب پلاست، همچنین نگهداری از آن بسیار راحت است
 • وزن بسیار سبکی دارد و به‌راحتی قابل جابه‌جایی است
 • حشراتی مانند موریانه و بید نمی‌توانند به آن نفوذ کنند
 • سطح آن دچار قارچ نمی‌شود
 • به رنگ‌آمیزی احتیاجی ندارد
 • سطح آن آبگریز است و لغزندگی ندارد
 • عمر طولانی و ماندگاری بالایی دارد.

نجارها با ابزارهای گوناگون نجاری خیلی راحت می‌توانند، چوب پلاست را سنباده بزنند یا آن را برش دهند. دقت داشته باشید که مزایای ذکر شده به کیفیت تولید محصول نیز وابسته است. چنانچه چوب پلاست را از مراکز معتبر خریداری کنید، قطعاً محصول از تمامی مزایای بالا برخوردار است.

ورنا وود یکی از شرکت‌هایی است که فعالیت طولانی در زمینه ساخت و تولید این محصولات دارد. در تولید چوب پلاست ورنا وود، متریال بسیار مرغوبی استفاده شده است و به همین دلیل محصول نهایی کیفیت بالایی دارد. بنابر انواع کاربرد چوب پلاست می‌توان گفت این محصول را در اغلب موقعیت‌ها می‌توان استفاده کرد.

خاصیت مکانیکی و فیزیکی محصول

کارآمدی این محصول به خواص فیزیکی و مکانیکی آن وابسته است. کاربرد گوناگون چوب پلاست را همین خواص تعیین می‌کنند.

بررسی ویژگی فیزیکی

در بخش‌های قبل نیز اشاره کردیم که چوب پلاست درون خود پلاستیک دارد. همین پلاستیک سبب می‌شود که آب، جذب محصول نشود. بنابراین اگر چوب پلاست در معرض آب یا محیط آبی مانند استخر قرار بگیرد، متورم نمی‌شود. همین ویژگی سبب می‌شود، شما بتوانید در محیط‌های مرطوبی مثل حمام یا آشپزخانه از آن استفاده کنید. علاوه بر خاصیت ضد آب، این محصول انعطاف‌پذیری بالایی نیز دارد.

بررسی ویژگی مکانیکی

مقاومت برشی چوب پلاست برابر با 27 مگاپاسکال است. میزان مقاومت خمشی نیز برابر با 40 مگاپاسکال است. به همین دلیل در برابر عوامل گوناگون این محصول مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. چنانچه هنگام نصب محصول از مواد جفت کننده استفاده نمایید، چوب پلاست بسیار بهتر به چسب‌ها می‌چسبد. عدم جذب آب سبب می‌شود، محصول هرگز دچار ترک‌خوردگی نشود. به همین دلیل است که معمولاً برای استفاده در کنار استخرها چوب پلاست پیشنهاد می‌شود. انواع کاربرد چوب پلاست عبارتند از: نمای خانه‌ها کف‌پوش رستوران و ...

الاستیسیته چوب پلاست چگونه است؟

باید اشاره کنم که این محصول مدول الاستیسیته کمی دارد. به همین دلیل است که چوب پلاست ها انعطاف‌پذیری فوق‌العاده بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را به شکل‌ها و فرم‌های گوناگونی بدل ساخت. انعطاف‌پذیری آن‌ها به‌خاطر میزان پلاستیکی است که در آن‌ها به کار می‌رود. مقاومت تنشی چوب پلاست ها بالاست، اما در عوض مدول الاستیسیته آن‌ها کم است. ازاین‌رو، در بسیاری از موارد به‌عنوان یک محصول کاملاً ایده‌آل قابل‌استفاده هستند.

چوب پلاست و ترمووود چه تفاوتی دارند؟

از نظر کاربردی، تقریباً هر دو محصول مشابه یکدیگر هستند، اما از نظر ساختاری این محصولات از تفاوت‌های زیادی برخوردارند. در فرایند تولید ترمووود، چوب خام به‌عنوان متریال اولیه به کار می‌رود. اما چوب پلاستیک‌ها عمدتاً از پلاستیک و آرد چوب برخوردارند و از چند سازه‌های پلیمری به شمار می‌روند.

در برابر فشار، ترمووود ضعیف‌تر از چوب پلاست عمل می‌کند. همچنین از نظر تنوع طرح و رنگ نیز چوب پلاست بسیار بهتر است. اما ترمووود در برابر اشعه مضر خورشید همچنین تغییرات گسترده آب‌وهوایی مقاومت بسیار بیشتری در مقایسه با چوب پلاست دارد.

قیمت چوب پلاست

بسته به انواع کاربرد چوب پلاست قیمت این محصول متفاوت است، اما در قیاس با چوب هزینه بسیار کمتری برای شما دارد. به همین دلیل بلافاصله بعد از ورود به بازار، خیلی زود توانست طرفداران زیادی پیدا کند. البته موارد دیگری نیز در مورد چوب پلاست وجود دارد که آن را بسیار محبوب کرده است. این ویژگی‌ها شامل نصب آسان و سریع و دوام بالا می‌شود. شما خیلی راحت می‌توانید، در نمای خانه خود از این محصول استفاده کنید. چوب پلاست ظاهر بسیار زیبایی به خانه شما می‌دهد و در برابر باران و برف نیز مقاوم عمل می‌کند.

آیا استفاده از چوب پلاست برای کف مناسب است؟

پاسخ این سؤال مثبت است. چوب پلاست مصرف زیادی به‌عنوان کف‌پوش دارد. شاید تاکنون مشاهده کرده‌اید که این محصول برای کف رستوران‌ها، تراس و پشت‌بام خانه‌ها استفاده می‌شود. این کف‌پوش‌ها در برابر قارچ، آب، ترک‌خوردگی و کپک بسیار مقاوم هستند. پل طبیعت تهران یکی از بهترین و زیباترین کاربردهای چوب پلاست است.

معایب چوب پلاست

چوب پلاست بسیار کمتر از چوب طبیعی رطوبت را جذب می‌کند. به همین دلیل نیز پروسه فرسایش چوب پلاست، بسیار کندتر از چوب پیش می‌رود. همچنین به‌مرورزمان این ماده کمی تغییر رنگ می‌دهد. اما باید توجه داشته باشید که با استفاده از مواد ضد UV، می‌توان تغییر رنگ را به تأخیر انداخت.

این اسپری را می‌توانید، در موارد مختلف انواع کاربرد چوب پلاست یا مکان‌هایی که آن را نصب نمودید، به کار ببرید. فرقی ندارد کف رستوران باشد یا سقف یک آلاچیق. اما توجه کنید که انجام این کار در محیط‌های وسیع کمی سخت و هزینه‌بر است.

چوب پلاست پرگولا

انواع بسیار متفاوتی از پرگولا در بازار وجود دارد که به جنس آن و متریال مورداستفاده در آن بستگی دارد. به طور مثال، ترمووود، چوب، چوب پلاست و فلز از انواع پرگولا به شمار می‌روند. البته پرگولا معمولاً اغلب به‌عنوان سازه در فضای سبز یا سایبان‌ها به کار می‌رود. پرگولای چوبی از زیباترین نوع پرگولاست که معمولاً نسبت به سایرین نیز کاربرد بیشتری دارد. نوع چوب پلاستیک آن نیز، در برابر شرایط آب‌وهوای گوناگون مقاوم عمل می‌کند. به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان چوب پلاست ساخت؟

روش اکستروژن: در این روش کامپاندها به‌واسطه اکسترودر تحت حرارت بالا قرار می‌گیرند، تا زمانی که کاملاً خمیر شوند. پس از تبدیل‌شدن به خمیر آن‌ها را در قالب‌ها می‌ریزند و با فشار چوب پلاست‌ها را به شکل گوناگون تولید می‌کنند. معمولاً اغلب کامپوزیت‌ها را به‌وسیله اکستروژن که به آن روش بیرون رانی نیز می‌گویند، تولید می‌شوند. اکسترودرهای دوپیچ و تک‌پیچ نیز در مراحل ساخت و تولید انواع کاربرد چوب پلاست نقش اساسی دارند.

استفاده از قالب‌گیری تزریقی: این روش نسبت به اکستروژن کمی متفاوت است. کامپوندها پس از تبدیل‌شدن به خمیر، در قالب‌های سرد قرار می‌گیرند. حالا فشار زیادی را روی کامپاندهای خمیر شده اعمال می‌کنند تا فرم بگیرد. سپس قالب ایجاد شده را سرد می‌کنند.

خاصیت مکانیکی و فیزیکی که در بخش‌های قبل به آن اشاره کردیم، به فشار اعمال شده روی قالب و ترکیب کردن مواد با یکدیگر وابسته است. یکی از موادی که در این پروسه به سایر مواد افزوده می‌شود، کوپلینگ است که در کیفیت محصول تولید شده نقش حیاتی دارد.

وظیفه کوپلینگ این است که بین چوب هیدروفیلیک و پلاستیک سازگاری ایجاد کند. این دو ماده برخلاف یکدیگر عمل می‌کنند. چوب هیدروفیلیک آب و رطوبت را به خود می‌گیرد، درحالی‌که پلاستیک آبگریز عمل می‌کند. بدین ترتیب کامپوزیت تک‌فاز در شکل و فرم بسیار خوبی تولید می‌شود.

در ساخت آلاچیق نیز می‌توانید، از این ابزار کمک بگیرید. البته انواع گوناگون پرگولا مانند ترمووود، چوب پلاست یا فلز را می‌توانید در این سازه استفاده کنید. به علت مقاومت بسیار خوب، جابه‌جایی راحت و آبگریز بودن، اخیراً انواع کاربرد چوب پلاست را در محیط آلاچیق‌ها مشاهده می‌کنیم.

شرکت ورنا وود، سالهاست در زمینه تولید چوب پلاستیک فعالیت دارد. پرسنل این شرکت به دلیل وفاداری به محیط‌زیست، به تولید چوب پلاست‌ها می‌پردازند. محصولات ورنا وود کیفیت بسیار بالایی دارند و شما با اطمینان کامل می‌توانید از آن‌ها خرید کنید.

سایر کاربردهای چوب پلاست

شاید برای شما جالب باشد که بدانید از چوب پلاست در ساخت گلدان نیز استفاده می‌شود. در گذشته، معمولاً گلدان‌ها را از جنس شیشه پلاستیک یا سفال می‌ساختند، اما به تازگی انواع دیگری از گلدان‌ها روانه بازار شدند. گلدان‌های چوبی و چوب پلاست به محض عرضه در بازار بسیار موردتوجه قرار گرفتند.

این گلدان‌ها به‌نسبت گلدان‌های پلاستیکی حس بسیار بهتری را به خانه و محیط کار شما القا می‌کنند. تنها نکته منفی که در رابطه با این گلدان‌ها وجود دارد، این است که در برابر آب و رطوبت دوام کمتری از خود نشان می‌دهند. البته انواع گلدان ها و فلاورباکس‌های چوب پلاس در قیاس با مدل‌های چوبی بسیار بهتر عمل می‌کنند و جلوی نفوذ رطوبت را می‌گیرند.

در ادامه انواع کاربرد چوب پلاست باید اشاره کنم که این محصول را می‌توانید، به‌عنوان نرده نیز استفاده کنید. استفاده از چوب پلاست در نرده‌کشی بسیار مناسب است. در بالکن منزل یا محل کار همچنین تراس و فضای سبز می‌توانید، این محصول بادوام را به کار ببرید. چوب پلاست در تهیه و تولید میز و نیمکت نیز سهم زیادی دارد. در فضای باز اغلب از نیمکت و میز فلزی استفاده می‌کنند، زیرا نسبت به انواع نیمکت چوبی دوام و کارایی بسیار بهتری دارد.

با این وجود اغلب افراد به دلیل زیبایی و جذابیت میزهای چوبی مایلند در فضای باز از آن‌ها استفاده نمایند. در این موارد شما می‌توانید، به چوب پلاست به‌عنوان یک گزینه اید‌ه‌آل نگاه کنید. زیرا این محصولات از نظر شکل ظاهری شباهت بسیار زیادی با چوب دارند، اما مقاومت بسیار بهتری نسبت به آن از خود نشان می‌دهند. قرار گرفتن چوب پلاست‌ها در فضای باز آن‌ها را در معرض آب باران قرار می‌دهد، اما این محصولات هرگز در تماس با آب ورم نمی‌کنند.

چنانچه قصد دارید در منزل یا محل کار خود فضاها را بدون گذاشتن دیوار از هم جدا کنید، پارتیشن‌های چوب پلاست بهترین گزینه محسوب می‌شوند. پارتیشن‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار گوناگونی تولید می‌شوند و شما می‌توانید، بنا بر سلیقه خود یکی از آن‌ها را به کار ببرید.

 

جمع‌بندی

انواع کاربرد چوب پلاست را در مقاله امروز بررسی کردیم. مهم‌ترین ویژگی که چوب پلاست ها دارند، وفاداری آن‌ها به محیط‌زیست است. در دنیای امروز که با گسترش فعالیت انسان و دخالت‌های آن طبیعت روزبه‌روز آسیب بیشتری می‌بیند، ساخت چنین محصولی فوق‌العاده است. علاوه بر این ویژگی، مقاومت بالا و عدم نفوذپذیری در برابر آب نیز محبوبیت چوب پلاست را دوچندان کرده است. به همین دلیل چوب پلاست در موارد بسیار مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

2 نظر
سهراب مرادی
شنبه پانزدهم بهمن ۰۱
پاسخ
(3)
()
بسيار عالي بود و کاربردي ممنون ازتون
پاسخ مدیر سایت
از همراهی شما سپاس گزاریم
مجتبی خدابنده
چهارشنبه دوازدهم مرداد ۰۱
پاسخ
(10)
()
عالي بود مطالب سايتتون عاليه سايت خوبي داريد
پاسخ مدیر سایت
ممنون از شما همراه گرامی امیدوراریم بیش از این ها اطلاعات ما را دنبال کنید
menusearch
vernawood.com